Znajdź nas na Facebook
Facebook
Jesteśmy na Google+
Google+
Nasze aukcje na Allegro
Allegro
Zbieraj punkty Payback!
Payback

 

Układ hamulcowy

Układy hamulcowe, a zwłaszcza klocki i tarcze hamulcowe to jeden z najbardziej ważnych elementów samochodu jeśli chodzi o bezpieczeństwo. W ostatnim czasie na temat układów, klocków i tarcz hamulcowych powiedziano i napisano już chyba wszystko.
Takie pojęcia jak „scorching’’, „fading” "jakość porównywalna do oryginalnego wyposażenia" znane są już chyba wszystkim zawodowo związanym z motoryzacją, a nawet większość zwykłych kierowców zapewne wie o co chodzi.

Jednak warto wiedzieć jakie nowe wyzwania stanęły przed producentami elementów hamulcowych w ostatniej dekadzie. Taka świadomość i wiedza ma ogromny wpływ na właściwy ich dobór i skutki z tego płynące. Szczególnie w polskich warunkach gdzie obok uznanych marek od lat obecnych na rynku istnieje cała masa marek własnych.

Jakich zmian muszą dokonywać producenci elementów hamulcowych najlepiej widać na przykładzie klocków hamulcowych wiodących firm takich jak ATE, ROADHOUSE, BOSCH, BREMBO

Czym tak bardzo wymienieni przez nas producenci wyróżniają się na tle wielu innych?

Nasza odpowiedź to:

1. Najważniejsze jakość!
2. Najważniejsze jakość!
3. Najważniejsze jakość!
4. Również w wielu przypadkach cena, a zwłaszcza jej stosunek do jakości
4. Dostępność
5. Gwarancja


Wiele firm wypracowało własną formułę mieszanek ciernych całkowicie pozbawionych metali ciężkich takich jak cynk, azbest itp. Ich miejsce zajęły komponenty organiczne na bazie kauczuku, żywic fenolowych, włókien celulozy włóknin kewlaru i wolasonitu oraz wypełniaczy mineralnych z gatunku grafitu i innych związków.
Obecnie kupując markowy zestaw klocków w komplecie z tarczami hamulcowymi dla wielu modeli oznacza to komplet na 80-120tyś km opracowany tak że równomiernie zużywają się klocki jak i tarcze dostarczając przez cały okres eksploatacji bardzo równe parametry pracy.

ROADHOUSE był jednym z pierwszych na rynku, który zastosował metodę, ale na „ wskroś”, co gwarantuje jednakowa skuteczność hamowania w całym okresie użytkowania klocka. Obecnie specjaliści z RH po licznych badaniach zmodyfikowali ten proces odróbki cieplnej. Klocek hamulcowy poddawany jest pięciokrotnemu cyklowi nagrzewania w wysokiej temperaturze i jednoczesnemu naciskowi 1 tony. Jest to najnowsza technologia w tej dziedzinie zapewniająca jeszcze lepsze parametry techniczne.
Jednak każda firma mająca aspirację do bycia liderem w swoim segmencie musi posiadać maksymalnie szeroką ofertę. W przypadku wymienionych producentów to również szczęki hamulcowe oraz zestawy naprawcze szczęk.

Tarcze hamulcowe. I w tym przypadku widoczne jest specjalne podejście firm ukierunkowane na jakość. Dynamiczne procesy zachodzące podczas hamowania jak wysoka temperatura dochodząca do 600 stopni C, warunki atmosferyczne i mechaniczne stawiają wysokie wymagania tarczom hamulcowym. Producenci wykorzystują w procesie produkcyjnym - na etapie odlewni - żeliwo modyfikowane zapewniające wysokie parametry pracy jak odporność na wysokie temperatury, odkształcenia i ścieranie. Jednocześnie odlewy sprawdzane są pod kontem mikrograficznej jednorodności oraz zgodności ze specyfikacją żeliwa. W dalszym procesie precyzyjna obróbka mechaniczna zapewnia pożądane wymiary i parametry. W końcowym etapie tarcze poddawane są szczegółowym testom i badaniom. Na pełnowymiarowym dynamometrycznym stole pomiarowym, tarcza przechodzi program testów, który składa się z 100 cykli podwójnego użycia hamulców.


Przy masie odpowiadającej pełnemu obciążeniu pojazdu i 80% prędkości maksymalnej, tarcza osiąga temperaturę 750C. Następnie ta sama tarcza zostaje poddana procedurze testu na wytrzymałość, wykonując kolejnych 50 hamowań przy prędkości początkowej 100 km/h. Gdy po przeprowadzeniu dwóch dyno-testów tarcza nie nosi oznak zniszczenia ostatnie badania przeprowadzane są na pojeździe. Mają one za zadanie zweryfikowanie jej ścieralności i zgodności z parametrami OE.

Aby wyszukać części w naszym sklepie internetowym kliknij << TU >>

 Jeśli nie uda ci się znaleźć części lub ceny w naszym katalogu zadzwoń lub napisz mailowo czego potrzebujesz.

Zapraszamy do współpracy SAMLI.PL

Zadzwoń:
  533 380 570|

Infolinia czynna: pn - pt: 8:00 18:00 | info@samli.pl